Dzisiaj mamy: Czwartek 21.09.2017

Program Kongresu

 

VI Kongres Obywatel Senior

 

DEBATA

 

pod patronatem Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich

 

Park Śląski. Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”

 

2 października 2017

 

Program Kongresu

 

Warsztaty do wyboru:

 

Godz. 10.00-11.00

1.Co zrobić, by kamera Cię kochała? – występowanie, mówienie do kamery.

 

Prowadzi: Jan Zub, operator i realizator filmowy

2.Co zrobić, by mikrofon Cię kochał? – emisja głosu, czyli sztuka ładnego mówienia.

 

Prowadzi: Katarzyna Juszkiewicz, dziennikarka, lektor, nauczyciel emisji głosu, właścicielka głosu z windy i odkurzaczaJ

3.Jak pisać informacje, by wszyscy Cię kochali? – sztuka pisania porywających informacji i kontaktowania się z mediami.

 


Oficjalne powitanie

 

Godz. 11.00-11.30

 

Blok: Senior w przyjaznej gminie

 

Godz. 11.30-12.00

 

Prawa seniora

 

Czy prawa ludzi starych są chronione? Jak o nie walczyć?

 

Wykład: dr Adam Bodnar, Rzecznik Praw Obywatelskich

 

Godz. 12.00-12.30

 

Jak żyją seniorzy w gminach woj. śląskiego

 

Prezentacja wyników ankiet przeprowadzonych przez ROPS Woj. Śląskiego

 

Prezentuje: Bożena Borowiec, Dyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Woj. Śląskiego

 

Godz. 12.30-13.00

 

Wręczenie wyróżnień Gminom Przyjaznym Seniorom

 

Godz. 13.00-13.30

 

Jak gminy mogą poprawiać jakość życia starszych mieszkańców?

 

Propozycje dla miast i wsi, dla władz i organizacji senioralnych, dla seniorów i młodszych.

 

Prezentacja: prof. Maria Zrałek, przewodnicząca Śląskiej Rady ds. Seniorów, Wyższa Szkoła Humanitas

 

Blok: O tym się nie mówi

 

Godz. 13.30-14.30

 

Co senior robić powinien?

 

Czy starsi mieszkańcy mogą liczyć w swojej miejscowości tylko na tańce, zajecia sportowe i festyny lub wycieczki? Czy praca, planowanie przyszłości, kształcenie, wolontariat, decydowanie, marzenia to nie dla nich? My mamy inne zdanie. Powiedz nam, co Ty o tym myślisz.

 

Dyskusja z ekspertami i publicznością.

 

Eksperci:

 

- prof. Maria Zrałek, przewodnicząca Śląskiej Rady ds. Seniorów, przewodnicząca zespołu zadaniowego ds. Aktualizacji Strategii Województwa Śląskiego, członek Komisji Ekspertów ds. Osób Starszych przy RPO

 

- Wioletta Frankiewicz, prezes Stowarzyszeniau „Tarnowiec – wczoraj, dziś i jutro”, które działa na rzecz mieszkańców – od najmłodszych po najstarszych, dzięki niemu w centrum wsi wybudowano niedawno wspólnymi siłami Ogród marzeń i wspomnień

 

- Piotr Szafrański, dyrektor Samorządowego Centrum Kultury, Turystyki i Rekreacji w Popielowie, pisze i realizuje w gminie wiele projektów na rzecz dzieci, młodzieży, dojżałych i seniorów Przy uroczystościach odpustowych zaangażowany w dekoracje kościoła (wianki wewnątrz świątyni plecione razem z seniorkami), tworzy własne wzory na kroszonkach (podobno wychodzi mu to pięknieJ). Z zawodu i pasji zajmuje się gotowaniem, pieczeniem, robi przetwory, wina, nalewki według starych przepisów od bardzo dojrzałych mieszkańców.

 

 

 

Moderuje: Katarzyna Juszkiewicz, dziennikarka

 

Godz. 14.30-15.00

 

Rusz siebie i innych

 

Senior ma nieco więcej czasu niż młodzi, senior ma spore doświadczenie życiowe. Szkoda to marnować i przepuszczać czas przez palce. Jak motywować seniorów do działania?

 

Wykład poruszający prowadzi: Anna Poraj, Prezes Fundacji Park Śląski, pedagog, trenerka, autorka książek o współpracy na róznych polach, zarządzaniu, ngo

 

Godz. 15.00-15.30

 

Poczęstunek

 

Godz. 15.30-16.00

 

Praca 60+

 

Film: przychodzi senior do urzędu pracy, bo szuka płatnego zajęcia. Po co mu to?

 

Komentarz do filmu: Anna Szelest, prezes Stowarzyszenia Wspierania Organizacji Pozarządowych „Most”

 

Godz. 16.00-16.30

 

Starość w Kosmosie

 

Wykład

 

Godz. 16.30-17.00

 

90-letek leci w Kosmos. I co się dziwisz?

 

Wykład: Jarosław Juszkiwicz, ????????????????

 

Godz. 17.00

Zakończenie

W maju odbył się:

VI Kongres Obywatel Senior

na trawie

Rosarium, Park Śląski w Chorzowie

sobota 20 maja 2017  

Śniadania na trawie

godz. 11.00-13.00

Spacery w pięknych okolicznościach przyrody

Łukasz Drozd – znawca roślin Parku Śląskiego – opowie o ogrodzie bylinowym. Kiedyś było tu 186 odmian bylin, krzewów i drzew; dziś to 1,6-hektarowa oaza ciszy m.in. z odmianami funkii, liliowcami, liliami, bergeniami, bananowcem mrozoodpornym, bambusami. Łukasz zaprasza też na spacery, w czasie których pokaże i opowie o wyjątkowych roślinach w Parku Śląskim.

godz. 12.00-13.00  

Pilates z Różą w Rosarium

Pilates rozciąga, wzmacnia i uelastycznia wszystkie mięśnie, odciąża kręgosłup, poprawia postawę, obniża poziom stresu. A Róża Domeradzka od pięciu lat prowadzi jedne z najpopularniejszych zajęć w ramach Akademii Aktywnego Seniora, czyli gimnastykę dla osób starszych w Parku Śląskim.

godz. 13.00-14.00

Rekreacja z elementami jogi

Paweł Kamiński to nauczyciel jogi, coach, założyciel Akademii Jogi i Terapii Ruchem. Od 15 prowadzi zajęcia, w tym regularne zajęcia dla seniorów. Propagator kultury fizycznej dla zdrowia i profilaktyki zdrowotnej.

godz. 13.00-14.00, a nawet dłużej

Spacery wśród ptaków

Emilia Grzędzicka jest doktorem nauk biologicznych, autorką wielu artykułów. Nie musi widzieć ptaka, by wiedzieć, jaki gatunek się odzywa lub zostawił w trawie pióro. Potrafi policzyć ptaki lecące w ogromnym stadzie. Jak? Zapytajcie ją w czasie spaceru. Może uda Wam się spotkać (będziemy obserwować przez lornetki) i posłuchać – bo w maju, kiedy wiosna jest już pełna i "wybucha" zielenią, Park Śląski rozbrzmiewa pięknymi głosami – kosów, zięb, rudzików, świstunek i wilg.

godz. 13.00-14.00

Warsztat: Czy konflikty zawsze są złe?

Alicja Dobrowolska z Uniwersytetu Szkoła Wyższa Psychologii Społecznej wyjaśni: Jak często doświadczamy sytuacji konfliktowych? Czy za każdym razem rozwiązujemy konflikty w ten sam sposób? Na uczestników spotkania czeka trening umiejętności radzenia sobie w trudnych sytuacjach interpersonalnych, a także ćwiczenia dotyczące kreatywnego podejścia do konfliktów.

godz. 11.00-16.00

Warsztaty dla dzieci

Samoobsługowe gry i zabawy dla najmłodszych, zabawy z animatorem – np. bańki, gry wielkoformatowe, oraz przetwarzanie, oplatanie, budowanie, lepienie, zszywanie.

Danie główne na trawie

Sport i rekreacja, czyli

godz. 13.00-14.00, a nawet dłużej

 • Nordic walking dla poczatkujących z Edwardem Jaroszem, przewodnikiem, który zna Park Śląski jak własną kieszeń, a maszerowanie z kijami to dla niego bułka z masłem.
 • Nordic walking dla zawodowców z Jolantą Fujawą z Klubu Nordic Walking Stadion Śląski, instruktorką kilku mistrzyń świata seniorek w nordic walking, organizatorką wielu imprez i akcji m.in. układania gigantycznego napisu „Polska”, olimpiady szkół specjalnych.

Uwaga! Kije można przynieść własne, można wypożyczyć nasze.

 • Joga śmiechu z Jagodą Koncą i Agnieszką Szotek, trenerkami, które od dwóch lat śmieją się z seniorami w Parku. Bez obaw: nikt nie robi tu lotosu. Zajęcia to seria ćwiczeń aktywizujących, rozciągających, oddechowych, spontanicznego tańca i tzw. ćwiczeń śmiechowych.
 • Przejazd seniorów na rowerach-seniorach, czyli na katowickim Ebeco z 1925 r., warszawskim Torpedo z 1935, myszkowskim Światowicie z 1937 r., damce Diamant 69 z 1938 i Adlerze 1 z 1914 r., które przywiezie właściciel minimuzeum techniki M1 Cyklisty Wojciech Mszyca. Stroje z epoki bardzo mile widziane.

A jeśli tej jazdy będzie Wam mało:

 • trening rowerowy z rowerowymi globtroterami: Adelą Parypą (uwielbia jeździć na rowerze po parku w długich spódnicach) i Włodkiem Błachutem (na koncie ma m.in. przejazd przez całą Polskę) na rowerach parkowych lub własnych.
 • slalom trójkołowcem między pieńkami.

Senior z juniorem, czy dialog międzypokoleniowy

godz. 14.00-15.00

Co to jest aplikacja? Dla seniora wzór naszywany na materiał, dla nastolatków – program komputerowy. Jak się porozumieć, kiedy nawet słowa mają inne znaczenie? Warsztat specjalnie do seniorów, którzy chcą dowiedzieć się, jak mówić do i z młodymi, by się porozumieć, poprowadzi Alicja Dobrowolska, studentka Uniwersytetu SWPS w Katowicach.

Porady studentów Śląskiego Uniwersytetu Medycznego

godz. 13.00-16.00 

Samobadanie piersi – nauka techniki na fantomie, ulotki,

Cytologia – informacje o zasadach wykonywania, interpretacja wyników, ulotki,

Analiza skałdu ciała i wpływ zdrowego stylu życia na organizm – ważenie na wadze z analizatorem składu ciała, interpretacja wyników,

Szkolenia z pierwszej pomocy

Pomiar cisnienia tętniczego krwi

Fitness na trawie

Szkoła mistrzów

godz. 13.00-16.00

 • jak zrobić cudeńka z koralików – pokazuje i uczy Jolanta Chycka, autorka biżuterii swojej i rodziny
 • jak wykonać haft matematyczny na kartkach – radzi Lidia Zaczek, która skończyła wiele kursów, zna się na filcowaniu, frywolitkach, ozdobach z suszu. Właściwie na czym Lidia się nie zna?
 • jak zrobić haft koralikowy na krośnie – uczy Danuta Korczak, mistrzyni robienia ozdób wszelakich
 • jak zrobić piękne prezenty: ozdobną kartkę na życzenia, torebkę na prezent … – pomaga wykonać mistrzyni rękodzieła Jadwiga Martynus
 • Róża uciera róże – Krystyna Neugebauer uciera konfotury z płatków róży
 • jak fotografować przyrodę (prosimy zabrać aparaty, telefony z aparatami, tablety) poradzi Rafał Zduńczyk, nasz fundacyjny i parkowy dokumentalista, autor zdjęć z poprzednich Kongresów i innych imprez parkowych,
 • grube warsztaty z kaligrafii czyli pamiętnik z młodości poprowadzi Katarzyna Wolny – absolwentka grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, asystent w Pracowni Grafiki Książki, uczy: grafiki książki, grafiki edytorskiej oraz podstaw typografii i projektowania, zajmuje się projektowaniem książek, grafiką edytorską, typografią, informacją wizualną i kaligrafią,
 • świat pod mikroskopem pokazuje i objaśnia Łukasz Drozd, znawca parkowej przyrody.

Artyści dojrzali

godz. 14.00-16.00

Wrzosy Jesieni – chór z Bytomia z piosenkami: W mojem ogródecku   -   melodia ludowa z lubelskiego, Der Metnitztaler  - melodia tyrolska, Prsi, prsi -  melodia słowacka, Nad pięknym modrym Dunajem -  J. Strauss, Zottelmarsch
Zespół taneczny z Żor – cha-cha „Madam Buterflay”

Zespół taneczny z Żor – kumbia i cha-cha „Mis Gold”

Zumba dla wszystkich uczestników

Latino Solo – grupa taneczna z Będzina
Club Roman-tycznych Serc – zespół muzyczny z Bytomia
Kabaret 50+ – grupa z Łaz pokaże skecz „Nie jestem ciekawa, ale lubie wiedzieć”
Moderato – zespół wokalny z Rybnika
Chór Będzińskiego UTW

Senior Dance – zespół tańczący country, z Żor zatańczy „Black Friday”
Modelki 50+ – grupa z Łaz zaprezentuje „Pokaz mody retro Coco Chanel”

Na deser

 • Kolejka linowa Elka za 1 zł (w jedną stronę), czynna w godz. 11-19
 • Straszenie w Skansenie

Rusza o godz. 19. Motywem przewodnim Nocy Muzeów będą strachy śląskie. Goście wejdą w magiczny świat śląskich podań.

 • Pszczoły w zoo

W godz. 11-17 kiermasz miodów, pokazowe karmienie niedźwiedzi (miodem?:)), pokaz wrowania miodu połączony z degustacją, odlewanie świec. Bilety w promocyjnych cenach: normalny – 10 zł, ulgowy – 5 zł, rodzinny – 25 zł

 • Sprawdzian przed Kapeluszem

Od godziny 13 przed Halą Wystaw „Kapelusz” będzie można pokonać specjalny tor przeszkód z nagrodami, od godz. 17 będzie krzyżówka gigant. Będzie też fotobudka. Wstęp na te wydarzenia jest wolny.

 • Jedzenie z food tracków w Rosarium (płatne)

Szczegóły na obywatelsenior.pl, facebook.com/kongresobywatelsenior

 

Kongresmeni pomagają psom ze schroniska: masz niepotrzebne koce, pościel, ręczniki, smycze, obroże, karmę? Przynieś do nas. Przy kongersowej recepcji czeka na Ciebie i Twoje prezenty Wiesława. Po Kongresie spakuje je i zawiezie do katowickiego schroniska dla zwierząt. 

na gĂłrÄ~Y strony wstecz
Copyright © 1995-2011 Park Śląski