Dzisiaj mamy: Czwartek 20.06.2019

Trzydniowe święto dla seniorów

Jak wykorzystać niemal kosmiczne technologie w opiece nad seniorami? Seniorzy + młodzi na rynku pracy = wrogowie czy partnerzy? Jak w starszym wieku zwiedzać świat dzięki sieci? Jak w szkołach i przedszkolach wychowywać do starości? To tylko niektóre z kilkudziesięciu tematów Kongresu Obywatel Senior pod patronatem prezydenta Bronisława Komorowskiego.

Na Kongres zapraszamy osoby w wieku 50+ i 50-, starszych, młodych i dzieci, emerytów, pracujących, studentów, uczniów, dziadków z wnukami, działaczy organizacji zajmujących się seniorami, pracowników instytucji... Wstęp bezpłatny

Kongres, wpisany na krajową listę wydarzeń promujących Europejski Rok Aktywności Osób Starszych i Solidarności Międzypokoleniowej, potrwa od 17 do 19 września w Parku Śląskim. Organizują go Park, Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej oraz Parkowa Akademia Wolontariatu. Przyłączyło się do niego już kilkanaście miast naszego województwa, m.in. Gliwice, Siemianowice Śląskie, ale także niewielkie Krzyżanowice. Tam również odbędą się imprezy w ramach Kongresu.

Prelegentami będą naukowcy, praktycy, ministrowie, ale też studenci. Goście przyjadą z całej Polski, a z niektórymi z zagranicy będziemy się – dzięki Google - łączyć on line w czasie telekonferencji.

Głos na Kongresie zabiorą m.in. Irena Wóycicka, minister w Kancelarii Prezydenta RP, prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, Zbigniew Derdziuk, prezes ZUS, prof. Grzegorz Opala, kierownik Kliniki Neurologii Wieku Podeszłego, dr Janusz Derejczyk, konsultant wojewódzki ds. geriatrii.

Panele, wykłady, warsztaty dotyczyć będą obowiązków administracji wobec osób starszych, zarządzania portfelem emeryta, roli seniora w firmie rodzinnej, wykorzystaniu internetu do kontaktów z dziećmi, wnukami, sportu w wieku dojrzałym, bezpieczeństwa w domu i na ulicy, sposobów opieki nad seniorami niepełnosprawnymi. Będzie też otwarta debata o nowych przepisach emerytalnych, prezentacja, jak stworzyć przestrzeń w mieście i domu przyjazną dla wszystkich, nie tylko dla młodych sprawnych, spotkania z psychologiem, który opowie, jak nie dać się zaskoczyć starości. Będą też dzień sportowy i dzień europejski.

Kongres ma zwrócić uwagę na sytuację seniorów w Polsce, zaproponować rozwiązania w sferze prawa, wychowania, obyczajowości, ale też ma być świętem dla seniorów. Dlatego wśród imprez towarzyszących przygotowaliśmy m.in. cykl filmów o seniorach pozytywnie za 1 zł (Kino Kosmos Centrum Sztuki Filmowej), spektakl członków Parkowej Akademii Wolontariatu i profesjonalnych aktorów, seans w Planetarium na sprzęcie 50+, bezpłatne wejście do zoo dla dziadków z wnukami, pokaz e-booków i starodruków (Centrum Informacji Naukowej i Biblioteka Akademicka), spacery po Parku Śląskim z przewodnikami-wolontariuszami PAW-ia, spacer po Katowicach.

ek

na gĂłrÄ~Y strony wstecz
Copyright © 1995-2011 Park Śląski