Dzisiaj mamy: Poniedziałek 20.09.2021

Doroczne święto seniorów w nowej odsłonie, czyli Kongres Obywatel Senior na trawie

Odrobina ruchu, nieco więcej rekreacji przyprawionych poradami i warsztatami. Zapraszamy na delektowanie się pierwszą, wiosenną część VI Kongresu Obywatel Senior – z hasłem „na trawie”.

Kiedy: sobota 20 maja, w godz. 11-16
Gdzie: Rosarium, Park Śląski, Chorzów
Uwaga: w tym roku na Kongres nie trzeba się zgłaszać. Zapraszamy – jak co roku – niezależnie od wieku.

Tegoroczna edycja święta seniorów z całego województwa ma zupełnie nową formułę – będzie się odbywała w konwencji śniadania na trawie, czyli wolno, swobodnie, bez szaleństw (może z odrobiną szaleństwaJ), z namysłem, zdrowo...

Zaczynamy od Śniadania na trawie,

czyli pilates (rozciąga, wzmacnia i uelastycznia wszystkie mięśnie, odciąża kręgosłup, poprawia postawę, obniża poziom stresu), potem wykład o ogrodzie bylinowym (kiedyś było tu 186 odmian bylin, krzewów i drzew; dziś to 1,6-hektarowa oaza ciszy m.in. z odmianami funkii, liliowcami, liliami, bergeniami, bananowcem mrozoodpornym, bambusami), wykład o zdrowym stylu życia, warsztaty dla dzieci (samoobsługowe gry i zabawy dla najmłodszych, zabawy z animatorem – np. bańki, gry wielkoformatowe, oraz przetwarzanie, oplatanie, budowanie, lepienie, zszywanie) oraz jedzenie z food tracków (płatne).

Potem część obiadowa

(co nie oznacza, że przez cały kongresowy dzień będziemy jeść) , czyli główna w ramach Kongresu Obywatel Senior. W programie m.in. 
1. Sport i rekreacja (szykują wolontariusze-seniorzy i nie tylko seniorzy):

- ćwiczenia fitness z Różą, która od pięciu lat prowadzi jedne z najpopularniejszych zajęć w ramach Akademii Aktywnego Seniora, czyli gimnastykę dla osób starszych w Parku Śląskim;

- nordic walking z Edwardem, przewodnikiem, który zna Park Śląski jak własną kieszeń, a maszerowanie z kijami to dla niego bułka z masłem (kije można przynieść własne, można wypożyczyć nasze);
- joga śmiechu z Jagodą i Agnieszką, trenerkami, które od dwóch lat śmieją się z seniorami w Parku.
Bez obaw: nikt nie robi tu lotosu. Zajęcia to seria ćwiczeń aktywizujących, rozciągających, oddechowych, spontanicznego tańca i tzw. ćwiczeń śmiechowych;

- trening rowerowy z rowerowymi globtroterami: Adelą (uwielbia jeździć na rowerze po parku w długich spódnicach) i Włodkiem (na koncie ma m.in. przejazd przez całą Polskę) na rowerach parkowych lub własnych;

- gry terenowe z Edwardem, który pokaże i opowie o ciekawych miejscach w Parku, np. największym ogrodzie różanym w Europie z 30 tys. róż (to tu odbywa się Kongres), rzeźby plenerowe, taneczne kręgi…

2. Spacery z fachowcami, którzy ptaki, kwiaty, drzewa w Parku Śląskim obserwują, pielęgnują, opisują, fotografują od wielu lat.

Może w czasie tych spacerów uda nam się spotkać (będziemy obserwować przez lornetki) i posłuchać – bo w maju, kiedy wiosna jest już pełna i "wybucha" zielenią, Park Śląski rozbrzmiewa pięknymi głosami – kosów, zięb, rudzików, świstunek i wilg.

3. Porady (medycyna, rehabilitacja, dieta) fachowców.
4. Warsztaty:
- jak zrobić cudeńka z koralików, wełny, papieru itd. radzą mistrzynie rękodzieła, m.in. Lidia, która skończyła wiele kursów, zna się na filcowaniu, frywolitkach, ozdobach z suszu. Właściwie na czym Lidia się nie zna?

- jak fotografować przyrodę (prosimy zabrać aparaty, telefony z aparatami, tablety) poradzi Rafał, nasz fundacyjny i parkowy dokumentalista, autor zdjęć z poprzednich Kongresów (również zdjęć do obu tekstów na tej kolumnie) i innych imprez parkowych.

5. Występy zespołów senioralnych.

Zgłosili się już seniorzy z Będzina, Bytomia, Rybnika… Będą śpiewy, teatr, tańce. Czekamy na kolejne zgłoszenia: teatrów, chórów, zespołów wokalnych, tanecznych, kabaretowych, które chcą zaprezentować w czasie majowego Kongresu swoje dokonania (planujemy ok. 15-minutowe występy na scenie o wymiarach 4m x 6m). Zgłoszenia z nazwą oraz charakterem zespołu (teatr, taniec, kabaret, chór itd.) proszę przesłać na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

I na zakończenie Kongresu na trawie – deser.

Tu znajdzie się kilka niespodzianek. Opowiemy o nich na stronie obywatel senior.pl, na naszym profilu na facebooku facebook.com/kongresobywatelsenior. Obiecujemy: będą bardzo pyszne.

na gĂłrÄ~Y strony wstecz
Copyright © 1995-2011 Park Śląski